W dniach 23-25 czerwca w Zakopanem odbył się VIII Międzynarodowy Kongres Polskich Towarzystw Naczyniowych połączony z Sesją Podologiczno-Medyczną.
Konferencja podologiczna i cała sesja podologiczna
pod patronatem prof. Grzegorza Oszkinisa, Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej oraz Polskiego Towarzystwa Podologicznego zgromadziła około 100 uczestników skupionych wokół podologii. Na trzech poziomach gościnnego hotelu Belvedere, łącznie 750 osób miało możliwość wspólnego uczestnictwa w ciekawych, rozwijających wykładach oraz rozmów, zarówno zawodowych jak i prywatnych, należy bowiem pamiętać, że tego typu kongresy są wspaniałą okazją do spotkań ze znajomymi specjalistami rozsianymi po całej Polsce lub nawiązywania zupełnie nowych znajomości czy kontaktów biznesowych.
Sesja podologiczna, niezwykle napięta i wypełniona tematami istotnymi dla specjalistów ds. podologii została otwarta wykładem prof. Oszkinisa na temat potrzeby współpracy interdyscyplinarnej w leczeniu i pielęgnacji chorych z chorobami żył i tętnic. Profesor szczególnie zaakcentował rolę podologów, związaną z szeroko pojętą profilaktyką oraz uświadamianiem pacjentów w tematyce związanej z odpowiednią aktywnością fizyczną.
Dr Andrzej Jawień wygłosił bardzo interesującą prezentację dotyczącą przewlekłego niedokrwienia kończyn dolnych, przedstawiając jej przyczyny, diagnostykę, objawy kliniczne, leczenie we współpracy z podologiem.
Kolejnym tematem były rany pochodzenia naczyniowego, wyczerpująco omówione przez dr Annę Kubicką, chirurg, która dodatkowo instruuje nas jak skutecznie i bezpiecznie postępować z ranami.
Dr Hubert Stępak zainteresował zgromadzonych uczestników zagadnieniem kompresjoterapii, przedstawił wskazania, przeciwskazania, zasady stosowania.
Mgr Aleksandra Głowacka charyzmatycznie zaprezentowała ciekawy wykład dotyczący problemu bólu w chorobach naczyń. Prezes Polskiego Towarzystwa Podologicznego, Pani Magdalena Hafezi-Chojecka występowała przed zgromadzonymi kilkukrotnie, omawiając współpracę podologów ze środowiskiem medycznym oraz temat pacjenta angiologicznego w gabinecie podologicznym. Pani prezes przygotowała także specjalnie dla członków PTP szkolenie nt. podologicznej opieki nad stopami pacjentów z grupy ryzyka. Kilkukrotnie występował również Piotr Bielawski, który przedstawił tematykę związaną z wrastaniem i wkręcaniem paznokci u pacjentów z zaburzeniami krążenia oraz zasady stosowania tapingu podologicznego w przypadku ostrogi piętowej.
Duet dr hab. Edyta Sutkowska i mgr Bernadetta Chudzikowska-Łaś świetnie się uzupełniając zaprezentowały i omówiły ciekawe przypadki ze swojej praktyki.
Mgr Aneta Kowalczyk przedstawiła kwestie związane ze sterylizacją i dezynfekcją w gabinecie podologicznym, a Piast Górny, uzupełniając tematykę, omówił prawidłową eksploatację narzędzi wykorzystywanych do zabiegów.
Oprócz wykładów i prezentacji uczestnicy wzięli także udział w warsztatach praktycznych. Do wyboru było 6 warsztatów:
- kompresjoterapia,
- nauka wyznaczania wskaźnika kostka-ramię,
- podoklamra,
- badanie podoskopowe i zaopatrzenie ortopedyczne,
- zastosowanie opatrunków w gabinecie podologicznym,
- tape podologiczny w przypadku ostrogi piętowej,
- z których każdy uczestnik mógł wziąć czynny udział w wybranych dwóch.
Wszystkie warsztaty podologiczne, nawet te zaczynające się w sobotę o 8 rano cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników. Na wyróżnienie zdecydowanie zasługuje Michał Baryń z Foot Medical, którego interaktywny wykład potwierdził, że stopa jest wyjątkową częścią naszego ciała, a zgłębienie wiedzy z zakresu biomechaniki kończyny dolnej jest podologom po prostu niezbędne do wykonywania swojej pracy.
Dużym zainteresowaniem cieszył się także pokaz aplikacji czasowego implantu do korekcji wrastających paznokci, polskiego wynalazku ? Podoklamry, prowadzony przez mgr Magdalenę Ludwiczak.
Komentarze i wyrazy uznania uczestników konferencji skierowane do Organizatorów nie pozostawiają wątpliwości, że wydarzenie zorganizowane było perfekcyjnie. Zarówno część merytoryczna jak i ta mniej oficjalna z pewnością zapadnie uczestnikom w pamięci na długi czas. Bardzo budujące było spotkanie wielu specjalistów związanych z podologią, których cechuje ogromna chęć doskonalenia swoich umiejętności i wiedzy. Świadczy to o tym, że w podologii nie ma miejsca dla osób przypadkowych. Wszystkich podologów łączy jakaś szczególna nić porozumienia, którą właśnie w takich miejscach można zaobserwować. Dobrze to wróży polskiej podologii, która przecież w tym momencie, na naszych oczach i z naszym udziałem z każdym rokiem się rozwija.
Teraz pozostaje utrwalanie zdobytej wiedzy i umiejętności, a kolejna konferencja, tym razem poświęcona tematyce stopy cukrzycowej już w grudniu, w Poznaniu. Do zobaczenia!
Justyna Tujko
specjalista podologii
Artykuł pochodzi ze strony: http://twojapodologia.pl/wiadomosci/relacja-konferencja-podologiczna-zakopane